Zapraszam Was do spróbowania najlepszych pierników jakie w życiu jadłam. Moje poszukiwania idealnych pierniczków nie trwały długo. Kiedy trafiłam na pierniki aganiok, wiedziałam, że będzie to strzał w 10-tkę. Przepełnione bakaliami, i jeszcze z samodzielnie robioną przyprawą do pierników. Idealne! Nie nadają się jednak do wieszania na choinkę. W czasie pieczenia tracą kształt i są zbyt miękkie. Jeśli chcecie wykonać pierniczki w celu przyozdobienia świątecznego drzewka to polecam ten przepis.
Składniki:
* 50 dag miodu
* 1 1/2 kostki masła (30 dag)
* 2 szklanki cukru
* 1 kg mąki + mąka do podsypywania
* 3 jajka
* 3 łyżeczki sody oczyszczonej
* pół szklanki mleka
* 1 czubata łyżka kakao
* szczypta soli
bakalie:
* 0,5 szklanki rodzynek
* szklanka orzechów włoskich
* 10 dag mielonych migdałów
* 5 łyżek skórki pomarańczowej
przyprawy:
* 2 łyżeczki cynamonu
* 2 łyżeczki imbiru
* 1 łyżeczka kardamonu
* 1 łyżeczka pieprzu
* 1 łyżeczka mielonych goździków
do smarowania przy pieczeniu:
* jajko plus 3 łyżki mleka
Sposób przygotowania: W garnku rozpuszczamy masło, cukier, miód. Mieszamy co jakiś czas. Rodzynki zaparzamy. Rodzynki i orzechy drobno siekamy. Przyprawy mieszamy razem w osobnym naczyniu. Dodajemy je do rozpuszczonego tłuszczu. Dokładamy jeszcze bakalie i mieszamy. Do miski wsypujemy pół kg mąki, jajka, sól, sodę rozpuszczoną w mleku i kakao. Mieszamy. Powoli wlewamy rozpuszczony tłuszcz z bakaliami i przyprawami. Cały czas mieszamy. Dodajemy resztę mąki. Zagniatamy ciasto. Ciasto wałkujemy i wykrawamy za pomocą foremek różne kształty. Pieczemy w temperaturze ok 175 stopni C ok. 8 minut. Przed pieczeniem pierniki smarujemy jajkiem wymieszanym z mlekiem. Pierniki od razu są mięciutkie i gotowe do konsumpcji.
Uwaga: Pierniki można piec od razu. Od razu wychodzą pyszne i miękkie. Po upieczeniu nie muszą leżakować. Można też ciasto przygotować wcześniej, żeby leżakowało 4-5 tygodni. Umieszczam je wtedy w misce, przykrywam lnianą ściereczką i przechowuję w lodówce. Pierniki piekę ok. 2 tygodni przed świętami, żeby mieć czas na lukrowanie. Bakalii można użyć zamiennie innych. Można dodać np. orzechy laskowe a dać mniej włoskich:)
Źródło:pierniki aganiok
Ja rozpoczynam w poniedziałek produkcję :) Twoje są bardzo ladne
OdpowiedzUsuńPiękny lukier 😀czy z przepisu MW czy Masz swój patent 🌷🌷🌷
OdpowiedzUsuńNie wiem jaki jest przepis na MW. Ja robię zawsze tak samo: szklanka cukru pudru, 1 białko i trochę soku z cytryny.
Usuń